Okres dojrzewania to często najbardziej intensywny czas w wieku człowieka. Osobowość nie jest wtedy jeszcze w pełni ukształtowana, a hormony zaczynają buzować. Nastolatki łatwo się zakochują, wpadają we frustrację albo szukają bardzo intensywnych wrażeń. Nieraz prowadzi to do bójek, sprzeczek albo nieostrożnych zachować seksualnych.

Wiele młodych ludzie sięga też po używki. Negatywnych skutków dorastania można częściowo uniknąć, jeśli pozwoli się młodym ludziom dokładniej zrozumieć, co się z nimi dzieje. Samemu trudno jest zrozumieć emocjonalną burzę, która przetacza się przez młodą głowę. Natomiast wiedza psychologiczna jest w stanie wyjaśnić wiele potrzeb i zachowań, a przede wszystkim podpowiedzieć rozwiązania trudnych sytuacji.

Książki psychologiczne takie jak „Wszystko ok? Psychologia dla nastolatków” Dale Carlson oraz Hannah Carlson poruszają też wiele konkretnych zagadnień, które mogą trapić młodego człowieka. Czytelnik dowie się nie tylko o tym, jak przebiega proces tworzenia się osobowości, jak ważne są relacje rodzinne, czy kiedy i z kim warto rozpocząć życie erotyczne. Równie ważnym elementem są zagadnienia dotyczące religii, kultury oraz problemów, które się z tym wiążą. Z tego powodu po książki dla młodzieży psychologiczne powinni sięgnąć nawet dorośli.

www.tunezjajadetam.pl

Wiedza na temat tego, skąd biorą się zachowania rasistowskie pozwala lepiej zrozumieć to zjawisko. A ktoś, kto rozumie źródło rasizmu, sam nigdy rasistą nie będzie.