Szkoła bez podręczników nie byłaby możliwa, ale niestety to właśnie książki są główną zmorą rodziców, bo to spory wydatek wraz z początkiem każdego roku szkolnego. Czasem nauczyciel pozwala na to, by dwójka uczniów korzystała wspólnie z jednego podręcznika, ale nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Zwykle więc trzeba po prostu wyłożyć pieniądze na nowe podręczniki. Z pomocą mogą przyjść antykwariaty. Jeżeli od nowego roku szkoła nie wymaga użycia najnowszego wydania podręcznika, można się wybrać po książkę z „second-handu”.

Kupowanie w antykwariacie ma właściwie same zalety. Nie potrzebujesz przecież podręcznika do matematyki pachnącego nowością. Liczy się treść. Nawet jeśli książka ma zgięty róg czy naderwane dwie strony, to zupełnie nie przeszkadza w jej swobodnym użytkowaniu. Uczniowie dodatkowo korzystają czasami z odpowiedzi zapisanych ołówkiem przez poprzedniego właściciela podręcznika, co jest dodatkowym, choć mało wychowawczym plusem.

Alternatywą jest kupowanie w księgarniach internetowych. W tym wypadku można trafić na atrakcyjne promocje. Dużym plusem księgarni online jest również to, że zawsze kupić dokładnie taką książkę jakiej potrzebujesz. Możesz ze spokojem sprawdzić datę wydania czy spis treści przed złożeniem zamówienia. No i do tego nie tracisz czasu na chodzenie po księgarniach i antykwariatach, bo wystarczy zapłacić przez Internet i można czekać na kuriera.

Kupując w księgarni internetowej masz też pewność, że dostaniesz książkę w idealnym stanie – nikt jej nie ściągał z półki i nie wertował przed Tobą.