Fantastyka to bardzo specyficzna dziedzina literatury. Wprawdzie każdy gatunek ma swoje wyznaczniki i z łatwością odróżnimy kryminał od romansu, ale jednak fantastyka wyróżnia się szczególnie mocno. W końcu gdzie jeszcze możemy spotkać smoki, krasnale, elfy czy czarodziejów.
W literaturze fantasy takie elementy nikogo nie dziwią. Jest to element fantastycznego świata, który w każdym wypadku jest skonstruowany nieco inaczej. Ta specyfika przyciąga wielu czytelników na całym świecie.
Jeżeli zapytasz fana literatury fantastycznej, dlaczego książki tego typu są tak popularne, prawdopodobnie zareaguje zdziwieniem. Dlaczego miałyby nie być popularne? W końcu każdy z nas od dziecka lubi baśnie, miejskie legendy czy nawet zwykle bajki. W pewnym sensie fantastyka to rozwinięcie tych legend z dodatkiem interesującej historii.
Ponadto książki fantastyczne pozwalają na przeniesienie się w zupełnie inny świat. To znakomita forma „ucieczki” od codzienności. Gdy spędzasz godziny przy biurku, po co w czasie wolnym czytać o bohaterach, którzy robią coś podobnego? O wiele przyjemniej jest udać się do Śródziemia czy Hogwartu, gdzie obowiązują zupełnie inne reguły gry.
Fantastyka ma też różne oblicza i każdy może znaleźć coś dla siebie. Polscy autorzy, jak Piekara, Pilipiuk czy Sapkowski często malują dość mroczne światy, a bohaterowie są sceptyczni i nie ma postaci jednoznacznie pozytywnych. Idealiści mogą natomiast sięgnąć po „Władcę Pierścieni” czy „Harry’ego Pottera”.