Wielka Wojna była szokiem dla Europy i całego świata. Nikt nie spodziewał się, że na kontynencie, który uchodzi za centrum kultury i cywilizacji wybuchnie krwawy konflikt, ludzie będą się brutalnie zabijać, a kraje okradać z ziemi i własności. Choć w pamięci naszych dziadków jest jeszcze II wojna światowa, to temat pierwszego tak potężnego konfliktu nadal elektryzuje i składani do refleksji. Zainteresowani tym tematem mogą sięgnąć do księgarni po książki filozoficzne w poszukiwaniu bogatych opracowań. Nie brakuje solidnych wydawnictw popularno-naukowych na ten temat.

Popularnością cieszy się np. seria „Historia I wojny światowej” Davida Jordana. To publikacja, która doczekała się wielu części – każde wydanie opisuje wojnę z perspektywy innego regionu. Na przykład część 1. to front wschodni, a część 6.

dotyczy Bałkanów. Jeżeli natomiast zamiast faktów wolisz powieść, z pewnością nie możesz ominąć „Na zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque’a – weterana pierwszej wojny światowej. Powieść była wydana już w 1929 roku, a jej autor mógł poprzeć losy bohaterów własnymi doświadczeniami, co sprawia, że lektura jest szczególnie wartościowa i wiarygodna. Książka ma charakter antywojenny, więc przypadnie też do gustu tym, którzy niekoniecznie szukają informacji o modelach czołgów, a raczej interesuje ich refleksja na temat naszej cywilizacji. Bestsellerem wojennych opowieści jest również „Na ziemi niczyjej”.

To historia żołnierzy, którzy funkcjonowali w pobliżu pasa ziemi nie należącego do żadnego ze stronnictw. To właśnie ten pas budził największą grozę, bo nie obowiązywały tam żadne prawa ani rozkazy.