Aktualnie mija najdłuższy okres w dziejach Europy, kiedy nie wybuchł żaden konflikt. Tym bardziej możemy się cieszyć, że nie doszło jak dotąd do wybuchu konfliktu na dużą skalę, który zaangażowałby wszystkie kraje zachodu.

Wprawdzie większych i mniejszych wojen nie brakuje, a nieraz biorą w nich udział również państwa NATO czy UE, ale możemy śmiało powiedzieć, że żyjemy w stosunkowo spokojnych czasach. Chociaż stają się one z roku na rok mniej spokojne… Może właśnie dlatego wciąż chętnie sięgamy po literaturę wojenną i książki filozoficzne.

Z jednej strony świat wojny światowej jest dla nas abstrakcją – szukamy odpowiedzi na pytania, jak radzili sobie ludzie w tak ekstremalnie trudnych czasach. Z drugiej strony, czytając o wojnie możemy przypomnieć sobie, dlaczego tak ważne jest to, aby nie doprowadzić do niej po raz kolejny.

Najlepsze książki wojenne to książki biograficzne i książki filozoficzne. Dają one wiarygodny obraz tego, co działo się w najgorszych latach XX wieku.

Jedną z pozycji, po które warto sięgnąć są „Dziewczyny wojenne” Łukasza Modelskiego. Autor książki nie doświadczył wprawdzie wojny na własnej skórze, ale opisał historie jedenastu kobiet, które zechciały podzielić się własnymi wspomnieniami.

Obok postaci nie wyróżniających się, znajdziemy tu także Panie, które mogą interesować osoby zainteresowane historią, np. córkę marszałka Piłsudskiego.

To ciekawa lektura, która opowiada o bohaterstwie kobiet, które wcale nie czują się bohaterkami. Jednocześnie książka uderza przerażającym kontrastem – bezwzględna i brutalna wojna miesza się z codziennością kobiet, które zastanawiają się nad wyborem sukienki i butów.

www.cbssuszec.pl