Sięgając po najlepsze szwedzkie książki kryminalne, nie można ominąć powieści jednej z najbardziej utalentowanych pisarek skandynawskich – „Krew, którą nasiąkła”. Lsa Larsson jest niezwykle popularną autorką kryminałów. Jest chętnie czytana w samej Szwecji, jak i poza granicami rodzimego kraju. W tym przypadku mamy do czynienia z akcją zawiązaną wokół morderstwa na parafii. Ofiarą pada kontrowersyjna pastorka, a podejrzanych o zabójstwo jest bardzo wiele.

Jeżeli szukasz nietuzinkowego kryminału, „Krew, którą nasiąkła” z pewnością zaspokoi Twoje oczekiwania. Gdy mowa o Szwecji i o kryminałach, na liście nie może zabraknąć także Henninga Mankella. Każdy fan kryminałów doskonale kojarzy to nazwisko. A jeżeli kojarzysz samo nazwisko, natomiast do powieści nie udało Ci się jeszcze sięgnąć, dobrym startem będzie „O krok”. Poza świetnym kryminałem dostajemy tutaj opowiadanie z cyklu opowieści, w których główną rolę odgrywa komisarz Kurt Wallander.

Historia zaczyna się w noc św. Jana, w którą podczas zabawy ginie grupa nastolatków. Szczęścia nie ma też kolega Wallandera, który wkrótce również traci życie. Kultowy komisarz musi więc wspiąć się na wyżyny swojej odwagi i sprytu. Kolejny obowiązkowym autorem jest Stieg Larsson, a wydawnictwem, którego nie może zabraknąć na półce żadnego szanującego się czytelnika szwedzkich kryminałów, jest trylogia „Millenium”.

Jeśli szukasz ponurej opowieści, która przedstawia wszystko to, co w Skandynawii najbardziej pociągające, koniecznie sięgnij po „Millenium”.